Navštívila som Kyjev a Černobyľ

Bol to hlúpy nápad.
Riskuješ svoje zdravie.
Ako môžeš takto riskovať so svojím životom?
Si normálna?

Takéto a podobne otázky som dostávala, keď sa niekto dozvedel, že idem na ďalší výlet, do Černobyľu. Katastrofa, ktorá sa tam stala v roku 1986. Rok kedy ja som mala ísť prvýkrát do školy. Ja si na to vôbec nespomínam. Mamka mi len povedala, že si spomína ako v tie dni videla žltý mrak nad naším mestom.

Zvyčajne chodievam na dovolenku s niekým známym. Tentoraz som išla cez cestovnú kanceláriu Flying Banana a s úplne neznámymi ľuďmi.

Odlet je z Bratislavy.
Hej, ty, oklamali ťa, Ukrajina je opačným smerom 🙂 Pochádzam z Medzilaboriec, severovýchod Slovenska, žijem v Košiciach. Idem teda na západ, aby som odletela späť na východ.

Ľudia na letisku, s ktorými ideme spoznávať našu históriu, sú milí. Pripíjame si pri bare. Smejeme sa. V lietadle spím, jupííí, let bol super.

Vitajte v Kyjeve.

Prechádzame sa uličkami Kyjeva. Trošku pochmúrne počasie nás nezastavuje. Ochutnávame ukrajinskú kuchyňu, ktorá je, mimochodom, skvelá. Obdivujeme pravoslávne cirkvi.

 

Navštevujeme múzeum Černobyľu.

Hodiny ukazujú čas “nehody” 01:23h. Zrazu ktosi pozrie na hodinky, na aktuálny čas, zhíkne a nám prejdú, pri pohľade naňho, zimomriavky po tele. Bolo síce poobede, ale rovnaký čas.

Sledujeme video, rekonštrukcia výbuchu.
Pozeráme si fotky, veci, ktoré boli “zachránené” a dekontaminované. Fotky toľkých deti, ktoré by teraz boli v mojom veku.. Fotky ľudí, ktorí by sa teraz tešili z vnúčat na dôchodku.

Ďakujeme, že ste prispeli k vyčisteniu miesta výbuchu, prajeme vám veľa zdravia a mnoho síl v ďalšom živote… Číta Zuzka z jedného ruského listu požiarnikom.

What the fuck??

Vitajte v Černobyľskej zakázanej zóne 30km od reaktoru č. 4. Víta nás naša sprievodkyňa po príchode do oblasti.

Okrem iného prejdeme aj popri Červenom lese, ten dostal názov po výbuchu, je to oblasť, ktorá dostala vysokú radiačnú dávku. Hm, už nie je červený, vlastne je zelený.
Krátko sa prejdeme popri domčekoch, ktoré tam ostali po evakuácii. Už sú dosť v dezolátnom stave. Dediny Polesie, Kopači su prázdne. Už tam nežije nikto.

Tie bábiky na zemi pôsobia desivo. Predstavujeme si ako to tam ostalo pohodene pri evakuácii.
To tam nainštalovali fotky chtiví turisti, aby to pôsobilo dôveryhodnejšie… Upozorňuje nás sprievodkyňa (zabudla som jej meno).
Poprosila nás, aby sme chodili iba po miestach, ktoré sú na to určené. Vraj pôda je ešte nasiaknutá radiáciou viac ako asfalt, resp. upravene chodníky. Ukazujú nám vyššie čísla radiácie na dozimetri na machu.

Blížime sa ku reaktorom.

10km zakázaná zóna.
Vidíme všetky 4 reaktory. Na mieste štvrtého, ktorý vybuchol, stoji sarkofág. V pláne boli ešte ďalšie dva.

Prichádzame do mesta Prypjať.
Toto mesto bolo na tu dobu veľmi futuristické. Bývali tam súdruhovia s rodinami, ktorí pracovali v 2km vzdialenej elektrárni. Bolo to prémiové mesto pre mladých ľudí. Vekový priemer 25 rokov. Žilo tam okolo 50 000 ľudí, z toho asi 15 000 boli deti.

Stojíme pri prvej budove “mesta duchov”. Sprievodkyňa nám ukazuje fotky z tej doby. Na mieste, kde práve stojíme vidíme na fotke krásnu novu, vysokú budovu, upravený park, mladú ženu s červeným kočiarom.

Teraz je tam zničená cesta, prázdna, chátrajúca budova, pár stromov, ktoré sa takto z jari krásne zelenajú a my. Malá skupinka ľudí zahĺbená do svojich myšlienok. Zhrozená z toho, čo sa stalo s týmto mestom. S myšlienkami na ľudí, ktorí museli opustiť svoj domov z minúty na minútu. Mohli si vziať len jeden kufor s najdôležitejšími vecami. Nechať tam domácich miláčikov, nechať tam úžitkové zvieratá. A hlavne.. v nevedomosti..
Nikto im nepovedal, čo sa stalo, ale zato im sľúbili, že sa po pár dňoch budú môcť vrátiť späť. Všetko bude v poriadku.
Všetko bude v poriadku…

Nebolo…

Je 33 rokov po havárii a nikto skutočne nevie, čo sa tam stalo. A podľa mňa sa to ani nikto nedozvie. Ja viem, čo sa hovorí. Vybuchol reaktor pri testoch… Ako je to možné? Boli na to pripravení? Vedel niekto, že reálne tá možnosť existuje? Vie to niekto vysvetliť teraz? Pracovali tam odborníci s dlhoročnou praxou? Majstri reálne verili, že test musí dopadnúť dobre? A čo najvyšší šéfovia, ministri, politici, prezident? Ako sú do toho zapletení? Kto dal postaviť prémiové mesto, aby ho potom zničil? A všetko okolo neho? Prečo to nikto neriešil hneď? Prečo sa neevakuovalo hneď? Prečo to politici ututlávali pár dní a potom na to boli aj tak upozornení Švédmi, Bielorusmi, atď.? Na čo reálne slúžil radar Duga a prečo bol vyťažený naplno 26.4.1986?
Išla som tam s tým, že chcem poznať i túto časť našej histórie. Ale ostal mi tam nad týmto miestom veľký otáznik. Teoreticky by sa dalo veriť tomu, čo nám povedali vedci, ktorí to tam skúmali. Ale stále mam z toho taký čudný pocit..

Chodíme pomedzi schátrané bytovky.
Bývalé reštaurácie a hotely sú plné bordelu.
Štadión je zarastený stromami, trávou, kríkmi.
Telocvične sú prázdne.
Ruské koleso nemo stojí a spomína na veselé časy šantiacich detí počas osláv.
Vybehneme na ôsme poschodie v jednom paneláku. Vidíme celé mesto, aj sarkofág reaktoru č. 4. Všetko je zarastené. V bytovke ostalo len zopár vecí ako gauč, sporáky, skrine.. Pri dekontaminácii bolo všetko zničené, vyhádzané, ešte i omietky dávali dole..
Ten pocit, že tam žili ľudia, ktorých z ničoho nič museli odsťahovať preč.. a samozrejme schytali radiačnú dávku.. lenže im nikto nič nepovedal.. Stále mám ten hnusný pocit zlosti, že všetko bolo zničené, zabité, zahrabané a zaliate betónom..

Všetci chcú moc, za každú cenu..

Počet mŕtvych 0 – oficiálne čísla po výbuchu v dokumentoch.

Videla si ten novy seriál Černobyľ?
Ty si bola v Černobyli? Pozeráme ten nový seriál.
Má vysoké hodnotenie. No, áno, veď je proti ruskej minulosti. Okrem toho, že presne takto som si to predstavovala, keď som tam bola. Určite si to pozrite. Aj iné dokumenty o tomto mieste.

Bol to hlúpy nápad?
Možno.
Možno som riskovala zdravie.
Možno som tu dávku radiácie dostala už, keď som mala 7 rokov.
Ktovie..

Prikladám článok od Milana, ktorý tam bol pár dní predo mnou. Mám rada jeho blogovanie a takto zhrnul informácie o Černobyle https://bezmapy.com/preco-vybuchol-cernobyl-havaria/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s